„Elektromos dipólmomentum” változatai közötti eltérés

Innen: TételWiki
(Új oldal, tartalma: „A dipólmomentum jelentése: két azonos nagyságú, de ellentétes előjelű töltést közelítünk egymáshoz. Ha töltésük nagysága <math>q</math>, a pozitívból a…”)
 
 
1. sor: 1. sor:
A dipólmomentum jelentése: két azonos nagyságú, de ellentétes előjelű töltést közelítünk egymáshoz. Ha töltésük nagysága <math>q</math>, a pozitívból a negatívba mutató vektor pedig <math>\mathbf{l}</math>, és <math> \mathbf{p} = q \mathbf{l} </math> értékét állandónak tartva a nulla távolságú határesetben <math>\mathbf{p}</math> a rendszer elektromos dipólmomentuma. Összességében elektromosan semleges rendszer, de elektromos térben való viselkedése szempontjából mégis van jelentősége. Olyan molekulákat, amik egymáshoz közeli, de ellentétes töltésű részecskékből állnak (pl. víz, mert a H és az O nem azonos mértékben vonzza magához az elektronfelhőt), tekinthetjük dipóloknak.
+
A dipólmomentum jelentése: két azonos nagyságú, de ellentétes előjelű [[töltés]]t közelítünk egymáshoz. Ha [[töltés]]ük nagysága <math>q</math>, a pozitívból a negatívba mutató [[vektor]] pedig <math>\mathbf{l}</math>, és <math> \mathbf{p} = q \mathbf{l} </math> értékét állandónak tartva a nulla távolságú [[határeset]]ben <math>\mathbf{p}</math> a rendszer '''elektromos dipólmomentuma'''. Összességében elektromosan semleges rendszer, de [[elektromos tér]]ben való viselkedése szempontjából mégis van jelentősége. Olyan [[molekula|molekulákat]], amik egymáshoz közeli, de ellentétes [[töltés]]ű részecskékből állnak (pl. víz, mert a H és az O nem azonos mértékben vonzza magához az [[elektronfelhő]]t), tekinthetjük dipóloknak.

A lap jelenlegi, 2011. június 21., 09:16-kori változata

A dipólmomentum jelentése: két azonos nagyságú, de ellentétes előjelű töltést közelítünk egymáshoz. Ha töltésük nagysága q, a pozitívból a negatívba mutató vektor pedig \mathbf{l}, és  \mathbf{p} = q \mathbf{l} értékét állandónak tartva a nulla távolságú határesetben \mathbf{p} a rendszer elektromos dipólmomentuma. Összességében elektromosan semleges rendszer, de elektromos térben való viselkedése szempontjából mégis van jelentősége. Olyan molekulákat, amik egymáshoz közeli, de ellentétes töltésű részecskékből állnak (pl. víz, mert a H és az O nem azonos mértékben vonzza magához az elektronfelhőt), tekinthetjük dipóloknak.