„Fenomenologikus termodinamika” változatai közötti eltérés

Innen: TételWiki
1. sor: 1. sor:
A tétel régi változata megtekinthető a [[Fenomenologikus termodinamika (2010)]] címszó alatt. Kevésbé struktúrált, de talán részletesebb, mint az új.
+
A tétel régi változata megtekinthető a [[Fenomenologikus termodinamika (2010)]] címszó alatt. Kevésbé struktúrált, de részletesebb, mint az új.
  
5. Fenomenologikus termodinamika
 
 
==Termodinamikai állapotjelzők==
 
==Termodinamikai állapotjelzők==
 +
 +
Az '''állapotjelző''' a [[termodinamika]]i rendszernek egy olyan jellemzője, amely csak a rendszer állapotától függ, és nem függ attól, hogyan jutott a rendszer ebbe az állapotba. Az állapotjelző a rendszer egyensúlyi állapotát írja le. Például a [[belső energia]], az [[entalpia]], [[entrópia]], [[nyomás]] és [[hőmérséklet]] állapotjelzők, mivel kvantitatíve jellemzik egy termodinamikai rendszer egyensúlyi állapotát. Ugyanakkor a mechanikai [[Mechanikai munka|munka]] és a [[hő]] nem állapotjelző, mivel kvantitatíve a termodinamikai rendszerek egyensúlyi állapotai közötti átmeneteket írják le.
 +
 
==Hőtágulás==
 
==Hőtágulás==
==Ideális gáz==
+
 
==Kinetikus modell==
+
Hőtágulásnak nevezzük azt a fizikai jelenséget, amikor valamely anyag a hőmérsékletének változásával megváltoztatja a méretét. Melegítéskor az anyagok általában tágulnak, a tágulás relatív mértékét a hőtágulási együttható fejezi ki. A hőtágulás általában közelítőleg lineárisan függ a hőmérséklettől, ez alól kivétel, ha halmazállapot-változás történik, illetve néhány speciális, vagy bomlékony anyag zsugorodik (negatív hőtágulás). Léteznek kerámiák és fémötvözetek, amelyek gyakorlatilag nem változtatják a méretüket.
 +
 
 +
A lineáris hőtágulási együttható a szilárd anyag hőmérséklet változásra adott hosszméret változásának a mértéke:
 +
 
 +
:<math>
 +
\alpha={1\over L}{\partial L \over \partial T}\;
 +
</math>  [K<sup>-1</sup>]
 +
 
 +
A térfogati hőtágulási együttható az anyagok termodinamikai tulajdonsága, melyet az alábbi összefüggéssel definiálnak<ref>Donald L. Turcotte, Gerald Schubert: Geodynamics, 2nd Edition, Cambridge,  2002, ISBN 0-521-66624-4</ref>:
 +
 
 +
:<math>
 +
\beta =\frac{1}{V}\left(\frac{\partial V}{\partial T}\right)_P=-{1\over\rho} \left(\frac{\partial \rho}{\partial T}\right)_{P}
 +
</math>  [K<sup>-1</sup>]
 +
 
 +
ahol <math>T</math> a [[hőmérséklet]], <math>V</math> a térfogat, <math>\rho</math> a [[sűrűség]], a deriválást állandó nyomás mellett hajtják végre; ''β'' pedig a sűrűség változásának mértéke állandó nyomáson, a hőmérsékletváltozás hatására.
 +
 
 +
==Ideális gáz, kinetikus modell==
 +
 
 +
A gázok törvényszerűségei leírhatók a mozgó testekre vonatkozó fizikai törvényekkel, ha feltételezzük ideális voltukat, amihez a következő kritériumoknak kell teljesülniük:
 +
* A gázmolekulák saját térfogata elhanyagolható a gáz által betöltött térfogathoz képest
 +
* A gázmolekulák egymásra sem vonzó, sem taszító hatást nem fejtenek ki, az ütközésektől eltekintve
 +
* A gázmolekulák egymással illetve az edény falával való ütközése rugalmas
 +
* A gázmolekulák átlagos sebességét és kinetikai energiáját a gáz hőmérséklete adja meg
 +
* Azonos hőmérsékleten, azonos számú gázmolekula kinetikai energiája megegyezik, és független a gáz anyagi minőségétől
 +
 
 +
Az ideális gázokra, és csak az ideális gázokra teljesül az [[egyesített gáztörvény]].
 +
 
 +
Általában számításoknál a gázokat – első közelítésben – ideális gázoknak tekintjük. A légnemű közegek jellemzően akkor közelítik meg a tökéletes gázokra jellemző tulajdonságokat, ha hőmérsékletük [[Van der Waals-egyenlet|kritikus hőmérsékletüknél]] nagyobb (ahol a [[párolgáshő]] nulla). Azokat a légnemű anyagokat, amelyeknek hőmérséklete a [[Van der Waals-egyenlet|kritikus hőmérséklet]] alatti, [[gőz]]nek hívjuk.
 +
 
 
==Nyílt és zárt folyamatok==
 
==Nyílt és zárt folyamatok==
==Carnot-folyamat==
+
 
 +
Egy zárt termodinamikai rendszer a különböző állapotait meghatározott valószínűséggel veszi fel. A lehetséges állapotok összességét jellemzi az '''állapothalmaz''':
 +
<math>S=\{x_{1},x_{2},x_{3},\dots \}</math>.
 +
 
 +
Az állapotok [[termodinamika]]i valószínűsége (hagyományosan)
 +
<math>\Omega=\{\omega_{1},\omega_{2},\omega_{3},\dots \}</math>.
 +
 
 +
A rendszer entrópiája az <math>x_{i}</math> állapotban
 +
 
 +
<math>S_{i}=-k\cdot \ln \omega_{i}</math>,
 +
 
 +
ahol ''k'' a [[Boltzmann-állandó]]. A termodinamikai entrópia fogalmát [[Clausius]] vezette be.
 +
 
 +
'''Az entrópianövekedés és entrópiamaximum elve'''
 +
 
 +
Ha egy rendszer adiabatikusan zárt (vagyis a környezetéből nem vesz fel hőt), akkor a rendszerben lejátszódó spontán folyamatok során a rendszer entrópiája mindaddig nő, amíg be nem áll az egyensúlyi állapot. Egyensúlyi állapotban a rendszer entrópiája maximális.<ref>Holics László: Fizika összefoglaló, Typotex Kiadó, 1998, 335. old., ISBN 963-9132-13-6</ref> Azonban nyílt rendszer egyensúlyának nem feltétele az entrópiamaximum, mivel az entrópianövekedés a külvilágnak leadott hővel kompenzálható, sőt, az entrópia akár csökkenhet is.
 +
 
 +
===Carnot-folyamat===
 +
 
 +
A Carnot körfolyamat, ha hőerőgépként működik, négy állapotváltozásból áll:
 +
 
 +
[[Fájl:CarnotCycle1.png|300px|thumb|left|1. ábra: Hőerőgépként működő Carnot-körfolyamat a ''T''–''S'' síkon. A körfolyamat egy meleg ''T<sub>H</sub>'' és egy hideg ''T<sub>C</sub>'' hőmérsékletű tartály között zajlik le, ''T'' a [[hőmérséklet]], ''S'' az [[entrópia]].]]
 +
[[Fájl:Carnot cycle p-V diagram.PNG|300px|thumb|right|2. ábra:Ugyanez a folyamat a ''p''–''V'' (nyomás–térfogat) síkon.]]
 +
 
 +
# A gáz '''reverzibilis [[izoterm]] tágulása''' (expanziója) a ''T<sub>H</sub>''<ref>A ''H'' jelölés az [[angol nyelv|angol]] ''„hot”'', azaz „forró”, „meleg” szót rövidíti</ref> nagyobb hőmérsékleten (izoterm hőközlés). Ez alatt az állapotváltozás alatt (Az 1. ábrán ''A'' állapotból ''B'' állapotba) a táguló gáz munkát végez a dugattyún. A gáz tágulását a nagy hőmérsékletű tartályból beáramló hő okozza.
 +
# '''[[Izentrópikus]] ('''''reverzibilis [[adiabatikus]]''''') tágulás.''' Ennél az állapotváltozásnál (''B''-ből ''C''-be) feltesszük, hogy a henger és a dugattyú hőszigetelt: nem kap, és nem is veszít hőt a rendszer. A gáz tovább tágul, munkát végezve a környezetén. Ennek eredményeképp a gáz a hidegebb ''T<sub>C''</sub><ref>A ''C'' jelölés az [[angol nyelv|angol]] ''„cold”'', azaz „hideg” szót rövidíti</ref> hőmérsékletre hűl. 
 +
# '''Reverzibilis izotermikus összenyomódás''' (sűrítés, kompresszió) a ''T<sub>C''</sub> hideg hőmérsékleten (izoterm hőleadás). (''C''-ből ''D''-be). Ekkor a környezet végez munkát a gázon, miközben hő áramlik a gázból a hideg tartályba.
 +
# A gáz '''izentrópikus összenyomódása'''. (''D''-ből ''A''-ba) Ismét felételezzük, hogy a dugattyú és a henger hőszigetelt. A környezet végez munkát a gázon miközben összenyomja azt, ezáltal a hőmérsékletét ''T<sub>H''</sub>-ra emelve. Az állapotváltozás végén a gáz a kiindulási állapotba jut vissza.
 +
 
 +
{{-}}
 +
 
 
==Főtételek==
 
==Főtételek==
===Első===
+
=== 0. főtétel: a termodinamikai rendszer egyensúlya ===
===Második===
+
A nulladik főtétel tulajdonképpen nem egyetlen "törvényt", hanem több [[posztulátum]]ot jelent, amelyek a termodinamikai rendszer egyensúlyával kapcsolatosak. Ezek:
===Harmadik===
+
* bármely magára hagyott termodinamikai rendszer egy idő után egyensúlyi állapotba kerül amelyből önmagától nem mozdulhat ki;
 +
* egy egyensúlyban levő termodinamikai rendszer szabadságfokainak száma a környezetével megvalósítható kölcsönhatások számával egyenlő;
 +
* a két testből álló magára hagyott termodinamikai rendszer egyensúlyban van, ha a testek között fellépő kölcsönhatásokat jellemző intenzív állapothatározóik egyenlők;
 +
* az egyensúly tranzitív (ha A rendszer termodinamikai egyensúlyban van C rendszerrel és B rendszer is termodinamikai egyensúlyban van C rendszerrel, akkor ebből következik, hogy A és B rendszer is termodinamikai egyensúlyban van egymással).
 +
 
 +
=== I. főtétel – Energiamegmaradás törvénye ===
 +
 
 +
A termodinamika első főtétele mennyiségi összefüggést állapít meg a mechanikai munka, a cserélt hő és a belső energia változása között.
 +
Egy nyugvó és zárt termodinamikai rendszer belső energiáját, amennyiben annak belsejében nem zajlik le fázisátalakulás vagy kémiai reakció, kétféleképpen lehet megváltoztatni: munkavégzéssel és hőközléssel. A rendszer '''<math>\Delta U</math>''' [[belső energia|belső energiájának]] megváltozása tehát a vele közölt '''Q''' hőmennyiség és a rajta végzett '''W''' (bármilyen) [[Mechanikai munka|munka]] összege:
 +
 
 +
:<math>\Delta U= Q+W \,</math>
 +
 
 +
Áramló [[közeg]]re a hő és a technikai munka összege így számolható:
 +
 
 +
:<math>q_{12} + w_{t12} = h_2-h_1 + \frac{1}{2}(c_2^2 - c_1^2)+g(z_2-z_1) </math>
 +
 
 +
ahol '''q''' a hő, '''w(t12)''' a technikai munka, '''h''' az [[entalpia]], '''c''' a közegáramlás [[sebesség]]e, '''g''' a [[gravitációs állandó]], és '''z''' a vizsgált pont magassága (helyzete).
 +
Differenciális alakban:
 +
 
 +
:<math>\mathrm{d}U=\delta Q+ \delta W \,</math>
 +
 
 +
''Következménye'': Nincs olyan periodikusan működő gép, ú.n. elsőfajú [[perpetuum mobile]] (örökmozgó), mely hőfelvétel nélkül képes lenne munkát végezni.
 +
 
 +
=== II. főtétel ===
 +
A második főtétel a spontán folyamatok irányát szabja meg. Több, látszólag lényegesen különböző megfogalmazása van.
 +
 
 +
* [[Clausius]]-féle megfogalmazás ([[1850]].): A természetben nincs olyan folyamat, amelyben a hő önként, külső munkavégzés nélkül hidegebb testről melegebbre menne át. Csakis fordított irányú folyamatok lehetségesek.
 +
 
 +
* [[Kelvin]]-[[Max Planck|Planck]]-féle megfogalmazás ([[1851]]., [[1903]].): A természetben nincs olyan folyamat, amelynek során egy test hőt veszít, és ez a hő munkává alakulna át. Szemléletesen egy hajó lehetne ilyen, amelyik a tenger vizéből hőenergiát von el és a kivont hőenergiával hajtja magát. Ez nem mond ellent az energiamegmaradásnak, mégsem kivitelezhető.
 +
 
 +
Az ilyen gépet másodfajú [[perpetuum mobile|perpetuum mobilének]] nevezzük, tehát az állítás szerint nem létezik másodfajú perpetuum-mobile.
 +
 
 +
A két megfogalmazás egymásból következik, de a levezetése nem teljesen egyszerű.
 +
 
 +
A második alaptörvénynek ezek és az ezekhez hasonló megfogalmazásai zavarbaejtőek, hiszen a fizika többi, összefüggéseket megállapító törvényeivel szemben valaminek a létezését tagadják. Egy jobb megfogalmazás végett egy új fogalom került bevezetésre: az [[entrópia]]. A termodinamika második alaptörvénye az entrópia felhasználásával a következőképpen fogalmazható meg: a spontán folyamatok esetében a magukra hagyott rendszerek entrópiája csak növekedhet.
 +
 
 +
=== III. főtétel ===
 +
Nernst megfogalmazása szerint az abszolút tiszta kristályos anyagok [[entrópia|entrópiája]] nulla kelvin hőmérsékleten zérus.
 +
Olyan abszolút tiszta kristályos anyag, amelyre a Nernst megfogalmazása érvényes lenne, a természetben nem fordul elő, ideális fogalom, tehát nulla entrópiájú anyag nem létezhet. Az entrópia határértékét a harmadik főtétel pontosított megfogalmazása a következőképpen rögzíti: a termodinamikai rendszerek entrópiája véges pozitív érték felé, az entrópia hőmérséklet szerinti deriváltja pedig a zéró felé tart, amikor a rendszer hőmérséklete az abszolút nulla érték felé közelít.
 +
Nernst posztulátumát később egy újabb megfogalmazásban hozta nyilvánosságra, mely szerint az abszolút nulla hőmérséklet tetszőlegesen megközelíthető, de nem érhető el. E kijelentés a harmadik főtétel előbbi megfogalmazásának következménye: mivel az abszolút nullához közeli hőmérsékleten az anyagok fajhője nagyon kicsi, igen kis hőmennyiség a hőmérséklet jelentős megváltozásához vezet. Bármilyen módon is valósítjuk meg a hűtést, a lehűtendő test valamilyen fokú visszamelegedése elkerülhetetlen. A folyamat megismétlésével a hőmérséklet tovább csökkenthető, tehát végső soron az abszolút nulla hőmérséklet elvileg tetszőleges pontossággal aszimptotikusan megközelíthető, de nem érhető el.
 +
 
 
==Termodinamikai potenciálok==
 
==Termodinamikai potenciálok==
==Fundamentális egyenlet==
+
Bizonyos termodinamikai paramétereket elterjedten neveznek termodinamikai potenciál-függvényeknek is. Ez annyit jelent, hogy - hasonlóan a mechanikában és az elektrodinamikában értelmezett potenciál-függvényekhez - skálázásuk egy állandó erejéig önkényesen végezhető el, azonban a választott skálától függetlenül szélsőértékük helye egyértelműen kijelöli a vizsgált rendszer egyensúlyi állapotát.
 +
 
 +
Ötféle termodinamikai potenciált különböztetünk meg<ref name="Alberty 2001 p1353">Alberty (2001) p1353</ref>:
 +
{{táblázat : ternodinamikai potenciálok}}
 +
 
 +
===A fundamentális egyenlet===
 +
Fundamentális egyenletnek azt nevezzük, ami három extenzív változótól függ,
 +
pl: S(N, E, V). Fundamentális egyenletből a makroszkopikus rendszerre vonatkozó
 +
információk mind kinyerhetőek (ha ezt tudjuk, a rendszer egész termodinamikáját
 +
ismerjük).
 +
 
 +
A fundamentális egyenlet (S(E, V, N)) differenciális alakja:
 +
 
 +
:<math>dS = \left(\frac{\partial S}{\partial E}\right)_{V,N}dE+\left(\frac{\partial S}{\partial V}\right)_{U,N}dV+\left(\frac{\partial S}{\partial N}\right)_{U,V}dN = \frac{dE}{T} + \frac{p}{T} dV+ \frac{\mu}{T} dN\,</math>
 +
 
 +
Megfelelően alkalmazva [[Legendre-transzformáció]]kat a többi potenciál differenciális alakja:
 +
:<math>dE \leq TdS - pdV + \sum\limits_i \mu_i dN_i</math>
 +
 
 +
:<math>dH \leq TdS + Vdp + \sum\limits_i \mu_i dN_i</math>
 +
 
 +
:<math>dF \leq -SdT - pdV + \sum\limits_i \mu_i dN_i</math>
 +
 
 +
:<math>dG \leq -SdT + Vdp + \sum\limits_i \mu_i dN_i</math>
 +
 
 
==Van der Waals gázok==
 
==Van der Waals gázok==
 +
[[Fájl:CO2pvdgr.jpg|bélyegkép|jobbra|330px|A CO<sub>2</sub> ''p'' – ''V'' diagramja a van der Waals-egyenlet alapján különböző hőmérsékleten]]
 +
 +
A létező (reális) gázok tulajdonságai többé-kevésbé eltérnek az ideális gázok tulajdonságaitól. Az eltérés oka abból adódik egyrészt, hogy a gázatomok, -molekulák kölcsönösen vonzzák egymást – ún. [[van der Waals-erők]] működnek közöttük –, másrészt nem pontszerűek, van kiterjedésük, azaz saját térfogattal rendelkeznek.
 +
 +
Ha az [[egyesített gáztörvény|ideális gáz egyenletébe]] beírjuk a nyomás- és térfogati korrekciókat, akkor ''n'' [[anyagmennyiség]] esetén a:
 +
 +
:<math>\left( p + \frac{n^2 a}{V^2}\right)\left(V-nb \right) = nRT</math>
 +
 +
kifejezést kapjuk, amely a reális gázokra vonatkozó van der Waals-egyenlet.
 +
 +
Ha az összefüggésből kifejezzük a nyomást, az alábbi, viszonylag bonyolult összefüggéshez jutunk:
 +
 +
:<math> p = \frac{R T}{V - b}-\frac{a}{V^2 } </math>
 +
 +
Elvégezve a kijelölt műveleteket és rendezve az egyenletet, a
 +
 +
:<math> V^3 - (b + \frac{RT}{p})V^2 + \frac{a}{p}V - \frac{ab}{p} = 0 </math>
 +
 +
kifejezésből látható, hogy a térfogatra nézve a függvény harmadfokú, mint a mellékelt ábra – a szén-dioxid ''p''–''V'' diagramjának – izotermáin is látható.
 +
 +
{{-}}
 +
 
==Fázisátalakulások==
 
==Fázisátalakulások==
 +
 +
 
===Jellemzői===
 
===Jellemzői===
 +
 
===Típusai===
 
===Típusai===
 +
 
===Gibbs-féle fázisszabály===
 
===Gibbs-féle fázisszabály===
 +
 
===Fázisdiagramok===
 
===Fázisdiagramok===
 +
 
==Kémiai potenciál==
 
==Kémiai potenciál==
 +
 
==Fázisegyensúlyok==
 
==Fázisegyensúlyok==
 +
 +
==Jegyzetek, hivatkozások==
 +
<references/>

A lap 2011. június 20., 14:03-kori változata

A tétel régi változata megtekinthető a Fenomenologikus termodinamika (2010) címszó alatt. Kevésbé struktúrált, de részletesebb, mint az új.

Termodinamikai állapotjelzők

Az állapotjelző a termodinamikai rendszernek egy olyan jellemzője, amely csak a rendszer állapotától függ, és nem függ attól, hogyan jutott a rendszer ebbe az állapotba. Az állapotjelző a rendszer egyensúlyi állapotát írja le. Például a belső energia, az entalpia, entrópia, nyomás és hőmérséklet állapotjelzők, mivel kvantitatíve jellemzik egy termodinamikai rendszer egyensúlyi állapotát. Ugyanakkor a mechanikai munka és a nem állapotjelző, mivel kvantitatíve a termodinamikai rendszerek egyensúlyi állapotai közötti átmeneteket írják le.

Hőtágulás

Hőtágulásnak nevezzük azt a fizikai jelenséget, amikor valamely anyag a hőmérsékletének változásával megváltoztatja a méretét. Melegítéskor az anyagok általában tágulnak, a tágulás relatív mértékét a hőtágulási együttható fejezi ki. A hőtágulás általában közelítőleg lineárisan függ a hőmérséklettől, ez alól kivétel, ha halmazállapot-változás történik, illetve néhány speciális, vagy bomlékony anyag zsugorodik (negatív hőtágulás). Léteznek kerámiák és fémötvözetek, amelyek gyakorlatilag nem változtatják a méretüket.

A lineáris hőtágulási együttható a szilárd anyag hőmérséklet változásra adott hosszméret változásának a mértéke:


\alpha={1\over L}{\partial L \over \partial T}\;
[K-1]

A térfogati hőtágulási együttható az anyagok termodinamikai tulajdonsága, melyet az alábbi összefüggéssel definiálnak[1]:


\beta =\frac{1}{V}\left(\frac{\partial V}{\partial T}\right)_P=-{1\over\rho} \left(\frac{\partial \rho}{\partial T}\right)_{P}
[K-1]

ahol T a hőmérséklet, V a térfogat, \rho a sűrűség, a deriválást állandó nyomás mellett hajtják végre; β pedig a sűrűség változásának mértéke állandó nyomáson, a hőmérsékletváltozás hatására.

Ideális gáz, kinetikus modell

A gázok törvényszerűségei leírhatók a mozgó testekre vonatkozó fizikai törvényekkel, ha feltételezzük ideális voltukat, amihez a következő kritériumoknak kell teljesülniük:

  • A gázmolekulák saját térfogata elhanyagolható a gáz által betöltött térfogathoz képest
  • A gázmolekulák egymásra sem vonzó, sem taszító hatást nem fejtenek ki, az ütközésektől eltekintve
  • A gázmolekulák egymással illetve az edény falával való ütközése rugalmas
  • A gázmolekulák átlagos sebességét és kinetikai energiáját a gáz hőmérséklete adja meg
  • Azonos hőmérsékleten, azonos számú gázmolekula kinetikai energiája megegyezik, és független a gáz anyagi minőségétől

Az ideális gázokra, és csak az ideális gázokra teljesül az egyesített gáztörvény.

Általában számításoknál a gázokat – első közelítésben – ideális gázoknak tekintjük. A légnemű közegek jellemzően akkor közelítik meg a tökéletes gázokra jellemző tulajdonságokat, ha hőmérsékletük kritikus hőmérsékletüknél nagyobb (ahol a párolgáshő nulla). Azokat a légnemű anyagokat, amelyeknek hőmérséklete a kritikus hőmérséklet alatti, gőznek hívjuk.

Nyílt és zárt folyamatok

Egy zárt termodinamikai rendszer a különböző állapotait meghatározott valószínűséggel veszi fel. A lehetséges állapotok összességét jellemzi az állapothalmaz: S=\{x_{1},x_{2},x_{3},\dots \}.

Az állapotok termodinamikai valószínűsége (hagyományosan) \Omega=\{\omega_{1},\omega_{2},\omega_{3},\dots \}.

A rendszer entrópiája az x_{i} állapotban

S_{i}=-k\cdot \ln \omega_{i},

ahol k a Boltzmann-állandó. A termodinamikai entrópia fogalmát Clausius vezette be.

Az entrópianövekedés és entrópiamaximum elve

Ha egy rendszer adiabatikusan zárt (vagyis a környezetéből nem vesz fel hőt), akkor a rendszerben lejátszódó spontán folyamatok során a rendszer entrópiája mindaddig nő, amíg be nem áll az egyensúlyi állapot. Egyensúlyi állapotban a rendszer entrópiája maximális.[2] Azonban nyílt rendszer egyensúlyának nem feltétele az entrópiamaximum, mivel az entrópianövekedés a külvilágnak leadott hővel kompenzálható, sőt, az entrópia akár csökkenhet is.

Carnot-folyamat

A Carnot körfolyamat, ha hőerőgépként működik, négy állapotváltozásból áll:

1. ábra: Hőerőgépként működő Carnot-körfolyamat a TS síkon. A körfolyamat egy meleg TH és egy hideg TC hőmérsékletű tartály között zajlik le, T a hőmérséklet, S az entrópia.
2. ábra:Ugyanez a folyamat a pV (nyomás–térfogat) síkon.
  1. A gáz reverzibilis izoterm tágulása (expanziója) a TH[3] nagyobb hőmérsékleten (izoterm hőközlés). Ez alatt az állapotváltozás alatt (Az 1. ábrán A állapotból B állapotba) a táguló gáz munkát végez a dugattyún. A gáz tágulását a nagy hőmérsékletű tartályból beáramló hő okozza.
  2. Izentrópikus (reverzibilis adiabatikus) tágulás. Ennél az állapotváltozásnál (B-ből C-be) feltesszük, hogy a henger és a dugattyú hőszigetelt: nem kap, és nem is veszít hőt a rendszer. A gáz tovább tágul, munkát végezve a környezetén. Ennek eredményeképp a gáz a hidegebb TC[4] hőmérsékletre hűl.
  3. Reverzibilis izotermikus összenyomódás (sűrítés, kompresszió) a TC hideg hőmérsékleten (izoterm hőleadás). (C-ből D-be). Ekkor a környezet végez munkát a gázon, miközben hő áramlik a gázból a hideg tartályba.
  4. A gáz izentrópikus összenyomódása. (D-ből A-ba) Ismét felételezzük, hogy a dugattyú és a henger hőszigetelt. A környezet végez munkát a gázon miközben összenyomja azt, ezáltal a hőmérsékletét TH-ra emelve. Az állapotváltozás végén a gáz a kiindulási állapotba jut vissza.


Főtételek

0. főtétel: a termodinamikai rendszer egyensúlya

A nulladik főtétel tulajdonképpen nem egyetlen "törvényt", hanem több posztulátumot jelent, amelyek a termodinamikai rendszer egyensúlyával kapcsolatosak. Ezek:

  • bármely magára hagyott termodinamikai rendszer egy idő után egyensúlyi állapotba kerül amelyből önmagától nem mozdulhat ki;
  • egy egyensúlyban levő termodinamikai rendszer szabadságfokainak száma a környezetével megvalósítható kölcsönhatások számával egyenlő;
  • a két testből álló magára hagyott termodinamikai rendszer egyensúlyban van, ha a testek között fellépő kölcsönhatásokat jellemző intenzív állapothatározóik egyenlők;
  • az egyensúly tranzitív (ha A rendszer termodinamikai egyensúlyban van C rendszerrel és B rendszer is termodinamikai egyensúlyban van C rendszerrel, akkor ebből következik, hogy A és B rendszer is termodinamikai egyensúlyban van egymással).

I. főtétel – Energiamegmaradás törvénye

A termodinamika első főtétele mennyiségi összefüggést állapít meg a mechanikai munka, a cserélt hő és a belső energia változása között. Egy nyugvó és zárt termodinamikai rendszer belső energiáját, amennyiben annak belsejében nem zajlik le fázisátalakulás vagy kémiai reakció, kétféleképpen lehet megváltoztatni: munkavégzéssel és hőközléssel. A rendszer \Delta U belső energiájának megváltozása tehát a vele közölt Q hőmennyiség és a rajta végzett W (bármilyen) munka összege:

\Delta U= Q+W \,

Áramló közegre a hő és a technikai munka összege így számolható:

q_{12} + w_{t12} = h_2-h_1 + \frac{1}{2}(c_2^2 - c_1^2)+g(z_2-z_1)

ahol q a hő, w(t12) a technikai munka, h az entalpia, c a közegáramlás sebessége, g a gravitációs állandó, és z a vizsgált pont magassága (helyzete). Differenciális alakban:

\mathrm{d}U=\delta Q+ \delta W \,

Következménye: Nincs olyan periodikusan működő gép, ú.n. elsőfajú perpetuum mobile (örökmozgó), mely hőfelvétel nélkül képes lenne munkát végezni.

II. főtétel

A második főtétel a spontán folyamatok irányát szabja meg. Több, látszólag lényegesen különböző megfogalmazása van.

  • Clausius-féle megfogalmazás (1850.): A természetben nincs olyan folyamat, amelyben a hő önként, külső munkavégzés nélkül hidegebb testről melegebbre menne át. Csakis fordított irányú folyamatok lehetségesek.
  • Kelvin-Planck-féle megfogalmazás (1851., 1903.): A természetben nincs olyan folyamat, amelynek során egy test hőt veszít, és ez a hő munkává alakulna át. Szemléletesen egy hajó lehetne ilyen, amelyik a tenger vizéből hőenergiát von el és a kivont hőenergiával hajtja magát. Ez nem mond ellent az energiamegmaradásnak, mégsem kivitelezhető.

Az ilyen gépet másodfajú perpetuum mobilének nevezzük, tehát az állítás szerint nem létezik másodfajú perpetuum-mobile.

A két megfogalmazás egymásból következik, de a levezetése nem teljesen egyszerű.

A második alaptörvénynek ezek és az ezekhez hasonló megfogalmazásai zavarbaejtőek, hiszen a fizika többi, összefüggéseket megállapító törvényeivel szemben valaminek a létezését tagadják. Egy jobb megfogalmazás végett egy új fogalom került bevezetésre: az entrópia. A termodinamika második alaptörvénye az entrópia felhasználásával a következőképpen fogalmazható meg: a spontán folyamatok esetében a magukra hagyott rendszerek entrópiája csak növekedhet.

III. főtétel

Nernst megfogalmazása szerint az abszolút tiszta kristályos anyagok entrópiája nulla kelvin hőmérsékleten zérus. Olyan abszolút tiszta kristályos anyag, amelyre a Nernst megfogalmazása érvényes lenne, a természetben nem fordul elő, ideális fogalom, tehát nulla entrópiájú anyag nem létezhet. Az entrópia határértékét a harmadik főtétel pontosított megfogalmazása a következőképpen rögzíti: a termodinamikai rendszerek entrópiája véges pozitív érték felé, az entrópia hőmérséklet szerinti deriváltja pedig a zéró felé tart, amikor a rendszer hőmérséklete az abszolút nulla érték felé közelít. Nernst posztulátumát később egy újabb megfogalmazásban hozta nyilvánosságra, mely szerint az abszolút nulla hőmérséklet tetszőlegesen megközelíthető, de nem érhető el. E kijelentés a harmadik főtétel előbbi megfogalmazásának következménye: mivel az abszolút nullához közeli hőmérsékleten az anyagok fajhője nagyon kicsi, igen kis hőmennyiség a hőmérséklet jelentős megváltozásához vezet. Bármilyen módon is valósítjuk meg a hűtést, a lehűtendő test valamilyen fokú visszamelegedése elkerülhetetlen. A folyamat megismétlésével a hőmérséklet tovább csökkenthető, tehát végső soron az abszolút nulla hőmérséklet elvileg tetszőleges pontossággal aszimptotikusan megközelíthető, de nem érhető el.

Termodinamikai potenciálok

Bizonyos termodinamikai paramétereket elterjedten neveznek termodinamikai potenciál-függvényeknek is. Ez annyit jelent, hogy - hasonlóan a mechanikában és az elektrodinamikában értelmezett potenciál-függvényekhez - skálázásuk egy állandó erejéig önkényesen végezhető el, azonban a választott skálától függetlenül szélsőértékük helye egyértelműen kijelöli a vizsgált rendszer egyensúlyi állapotát.

Ötféle termodinamikai potenciált különböztetünk meg[5]:

Név Jelölés Képlet Természetes változók
Belső energia E\; TS - pV + \mu N\; S,\; V,\; \{N_i\}
Helmholtz szabadenergia F\; E-TS\; T,\; V,\; \{N_i\}
Entalpia H\; E+pV\; S,\; p,\; \{N_i\}
Gibbs szabadentalpia G\; E+pV-TS\; T,\; p,\; \{N_i\}
Landau potenciál \Phi\; E - T S -\mu N\; T,\; V,\; \{\mu_i\}

A fundamentális egyenlet

Fundamentális egyenletnek azt nevezzük, ami három extenzív változótól függ, pl: S(N, E, V). Fundamentális egyenletből a makroszkopikus rendszerre vonatkozó információk mind kinyerhetőek (ha ezt tudjuk, a rendszer egész termodinamikáját ismerjük).

A fundamentális egyenlet (S(E, V, N)) differenciális alakja:

dS = \left(\frac{\partial S}{\partial E}\right)_{V,N}dE+\left(\frac{\partial S}{\partial V}\right)_{U,N}dV+\left(\frac{\partial S}{\partial N}\right)_{U,V}dN = \frac{dE}{T} + \frac{p}{T} dV+ \frac{\mu}{T} dN\,

Megfelelően alkalmazva Legendre-transzformációkat a többi potenciál differenciális alakja:

dE \leq TdS - pdV + \sum\limits_i \mu_i dN_i
dH \leq TdS + Vdp + \sum\limits_i \mu_i dN_i
dF \leq -SdT - pdV + \sum\limits_i \mu_i dN_i
dG \leq -SdT + Vdp + \sum\limits_i \mu_i dN_i

Van der Waals gázok

A CO2 pV diagramja a van der Waals-egyenlet alapján különböző hőmérsékleten

A létező (reális) gázok tulajdonságai többé-kevésbé eltérnek az ideális gázok tulajdonságaitól. Az eltérés oka abból adódik egyrészt, hogy a gázatomok, -molekulák kölcsönösen vonzzák egymást – ún. van der Waals-erők működnek közöttük –, másrészt nem pontszerűek, van kiterjedésük, azaz saját térfogattal rendelkeznek.

Ha az ideális gáz egyenletébe beírjuk a nyomás- és térfogati korrekciókat, akkor n anyagmennyiség esetén a:

\left( p + \frac{n^2 a}{V^2}\right)\left(V-nb \right) = nRT

kifejezést kapjuk, amely a reális gázokra vonatkozó van der Waals-egyenlet.

Ha az összefüggésből kifejezzük a nyomást, az alábbi, viszonylag bonyolult összefüggéshez jutunk:

 p = \frac{R T}{V - b}-\frac{a}{V^2 }

Elvégezve a kijelölt műveleteket és rendezve az egyenletet, a

 V^3 - (b + \frac{RT}{p})V^2 + \frac{a}{p}V - \frac{ab}{p} = 0

kifejezésből látható, hogy a térfogatra nézve a függvény harmadfokú, mint a mellékelt ábra – a szén-dioxid pV diagramjának – izotermáin is látható.


Fázisátalakulások

Jellemzői

Típusai

Gibbs-féle fázisszabály

Fázisdiagramok

Kémiai potenciál

Fázisegyensúlyok

Jegyzetek, hivatkozások

  1. Donald L. Turcotte, Gerald Schubert: Geodynamics, 2nd Edition, Cambridge, 2002, ISBN 0-521-66624-4
  2. Holics László: Fizika összefoglaló, Typotex Kiadó, 1998, 335. old., ISBN 963-9132-13-6
  3. A H jelölés az angol „hot”, azaz „forró”, „meleg” szót rövidíti
  4. A C jelölés az angol „cold”, azaz „hideg” szót rövidíti
  5. Alberty (2001) p1353