Adatelemzés: lineáris és nem lineáris regresszió egy modellen bemutatva
Tartalomjegyzék
Általános statisztikai jellemzők
Alapfogalmak:
- Átlag: ha van N darab adatpontunk (egy X vektorba rendezve), mindegyiket -vel jelöljük, akkor az átlag:
- Szórás: ha van N db, átlagú adatpontunk, akkor ezek szórása:
- Kovariancia: a kovariancia megadja két egymástól különböző változó (X,Y) együttmozgását:
- Kovariancia mátrix: egy n adatpontból álló X és egy m adatpontból álló Y véletlen (random) vektor n*m-es kovariancia mátrixa: , ahol , és vektorok és általános esetben mindegyik elemük az X és Y vektor eredeti elemének szórása (amennyiben a vektor komponensei különböző szórású valószínűségi változók).
- Keresztkorreláció: a keresztkorreláció segítségével megvizsgálhatjuk két adatsor hasonlóságát különböző időeltolásokra. Folytonos függvény esetén a definíció: , diszkrét adatpontok esetén pedig: . Két fehér zaj függvény vagy vektor keresztkorrelációs függvénye egy Dirac-delta.
- Normált kereszt-korreláció:
- Autokorreláció:
(Átlag szórás, kovariancia...)
Modellek illesztése
Lineáris regresszió
A most leírt modell tulajdonságai a következők:
- prediktor változó: x
- az y-ok függetlenek
- adott x-re kapott y-ok normál eloszlásúak olyan átlaggal, ami az x lineáris függvényeként kapható meg
- Feladat: adott x-re y-t megmondani. A straight line regression model (egyenes vonal illesztő modell) alakja a köv:
, vagy indexesen
A normál analízis során azt feltételezzük, hogy epsilon_i-k független és azonosan 0 átlagú és szigma^2 szórású normál eloszlást követő változók. Az alfa+beta*x a determinisztikus rész, az epsilon_i a random zaj. Az előbbi érdekel minket.
Az illesztés során a legkisebb négyzetek módszerét használhatjuk.
Legkisebb négyzetek módszere
Tegyük fel, hogy mérési adatokra akarunk függvényt illeszteni, melynek paraméterei , azaz
A legkisebb négyzetek módszere a következő módon keresi a paramétereket:
Ez azért jó, mert megadja a paraméterek legvalószínűbb halmazát. Természetesen lehetne más költségfüggvényt is használni, de ez a modell arra a kérdésre ad választ, hogy mely paramétervektor esetén a maximális a valószínűsége annak, hogy az adott mérési eredményeket kapjuk. Ez a maximális valószínűségű paraméterbecslés.
Ha csak az adatok mérési hibáját vesszük figyelembe és az a hiba Gauss eloszlású, valamint a hiba eloszlásának szórása azonos mindegyik mérési pontban (ha ezek nem teljesülnek, akkor a módszer nem a legnagyobb valószínűséghez tartozó paramétereket adja), akkor a fenti valószínűség átírható így:
Ennek keressük a maximumát (vagy ha vesszük a negatív logaritmuást, akkor a minimumát):
Mivel N, és állandók, ez pont a legkisebb négyzetek módszerét adja és P értéke megmondja, hogy mennyire jó az illesztés.
A Khí-négyzet módszer
Ha a mérési pontok hibájának szórása nem egyforma (de továbbra is normál eloszlást követnek), akkor a legkisebb négyzetek módszerét könnyen általánosíthatjuk. Ez a Khí-négyzet illesztés, amelynek költségfüggvénye a következő:
Tekinthetjük úgy, hogy a szórásokkal súlyozzuk az eltéréseket, vagy másképpen egységnyi szórásúra normálunk minden pontnál.
Mivel a mérési pontokról feltételeztük, hogy normál eloszlást követnek, ilyen véletlen változók négyzetének összege. Az ilyen típusú valószínűségi változók nem Gauss eloszlást, hanem az úgynevezett (N - M) szabadsági fokú Khí-négyzet eloszlást követik. Ha az paraméterek lineárisan szerepelnek akkor ez az eloszlás analitikusan megadható, így megmondható annak valószínűsége (Q), hgoy az adott paraméterekkel jellemzett modellen végzett mérés -nél nagyobb eltérést ad. ( tipikus, elfogadható, rossz modellre vagy hibabecslésre utal). Fontos, hogy a mérési hibák becslése jó legyen, különben megtévesztő eredményre juthatunk.
Annak feltétele, hogy a -nek minimuma van az, hogy az paraméterek szerinti deriváltja 0 legyen.
Ez általában M nemlináris egyenletből álló rendszerre vezet, de ha az paraméterek lineárisan szerepelnek az y(x; a_1 \ldots a_M) kifejezésben, akkor az egyenletek is lineárisak lesznek.
Példa: egyenes illesztés
Legegyszerűbb példa a lineáris regresszióra az egyenesillesztés.
A költségfüggvényünk most:
A minimumban a deriváltak eltűnnek:
A fenti kifejezésekben a szummákat szétbonthatjuk az alábbi jelölések segítségével:
Így a minimum feltétele a következő:
Az egyenletrendszer megoldása pedig:
A hibaterjedés törvényét figyelembe véve a teljes szórás:
Amibe a-t és b-t behelyettesítve:
Ezek a hibák természetesen csak a mérési hibák hatását fejezik ki, ettől a pontok szórhatnak messze az egyenestől. Az illesztés jóságát az (N-2) szabadsági fokú khí-négyzet eloszlás adja meg a helyen.
Ha a mérés hibája nem ismert, akkor a fenti képletek a behelyettesítéssel használhatók (úgy tekintjük, hogy mindegyik pont hibája megegyezik).
Maximum Likelihood
A maximum likelyhood a legvalószínűbb becslést adja egy tetszőleges eloszlás paramétereire. Ha megfigyelésünk van, és egy modellt szeretnénk fittelni, akkor a legjob